Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd na majówkę 2024. Kiedy obserwować niebiański spektakl? Gdzie będzie najlepiej widać? Sprawdź!

Emil Hoff
Emil Hoff
Sprawdziłem, jakie niezwykłe zjawiska zajdą na nocnym niebie w maju 2024. Okazuje się, że czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd, w tym jedna wypadająca jeszcze w majówkę, a do tego niesamowita pełnia Księżyca. Sprawdź dokładne kalendarium i porady, jak i gdzie w Polsce najlepiej obserwować spadające gwiazdy.
Sprawdziłem, jakie niezwykłe zjawiska zajdą na nocnym niebie w maju 2024. Okazuje się, że czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd, w tym jedna wypadająca jeszcze w majówkę, a do tego niesamowita pełnia Księżyca. Sprawdź dokładne kalendarium i porady, jak i gdzie w Polsce najlepiej obserwować spadające gwiazdy. solarseven, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Lubisz obserwować deszcze meteorów? Mam świetną wiadomość: w maju czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd, z których jedna wypada w majówkę, a do tego wyjątkowa pełnia Księżyca. Sprawdź, kiedy, jak i gdzie będzie można oglądać w Polsce niezwykłe zjawiska astronomiczne na nocnym niebie w maju 2024.

Spis treści

Dwie noce spadających gwiazd i Kukurydziany Księżyc. Zjawiska na niebie w maju 2024

Maj 2024 zapowiada się bardzo ekscytująco dla wszystkich miłośników niesamowitych zjawisk astronomicznych, które można obserwować gołym okiem na nocnym niebie nad Polską.

Sezon na zorze polarne już się skończył, za to wracają spadające gwiazdy i magiczne pełnie Księżyca, zwiastujące astrologiczny czas przemian.

Zajrzałem do Almanachu Astronomicznego, wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, i sprawdziłem, jakie ciekawe zjawiska astronomiczne będzie można oglądać w maju 2024. Poniżej znajdziesz aktualne kalendarium niebiańskich spektakli. Czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd i nietypowa pełnia Księżyca!

Noc spadających gwiazd na majówkę 2024. Nadlatują Akwarydy!

Jeśli uwielbiasz oglądać deszcze meteorów, mam dobrą wiadomość. Najbliższa noc spadających gwiazd wypadnie w majówkę, choć pod sam jej koniec. Będzie to noc z 5 na 6 maja. Możesz wtedy oglądać spadające gwiazdy, czyli śmigające po niebie meteory z roju Eta Akwarydów (rój wywodzi się z okolic gwiazdy Eta w gwiazdozbiorze Wodnika, łac. Aquarius).

Akwarydy przelatują nad polskim niebem dość długo, od 19 kwietnia do 28 maja, ale maksimum widoczności przypadnie właśnie ok. godz. 2:00 w nocy z 5 na 6 maja. Spadające gwiazdy przy dobrej pogodzie będą widoczne gołym okiem, w obserwacji może pomóc lornetka i oczywiście choćby amatorski teleskop.

Obejrzyj krótki film, na którym o Akwarydach opowiada Dawid z popularnego kanału YouTube „AstroHobby”:

Niezwykła majowa pełnia Księżyca. Co oznacza Kukurydziany Księżyc?

23 maja 2024 przypadnie pełnia Księżyca, nazywana Kwiatową, Kukurydzianą, Mleczną, a nawet Zajęczą Pełnią.

Nazwy nawiązują do tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy za pomocą pełni Księżyca określali czas i pory zjawisk w przyrodzie. Łatwo się domyślić, o co chodzi: w czasie Pełni Kwiatowej czy Kukurydzianej kwiaty są już w rozkwicie, a kukurydza wzrasta szybko.

Majowa pełnia Księżyca ma też znaczenie astrologiczne. Wiąże się z oddziaływaniem zodiakalnego Skorpiona. W tym czasie osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać wzmożone emocje. Kwiatowa Pełnia Księżyca to też czas sprzyjający wprowadzaniu zmian i nowym początkom, tak jak w przyrodzie zachodzą wiosną gwałtowne zmiany, a przyroda odżywa.

Jeszcze więcej spadających gwiazd w maju!

W maju 2024 czekają nas aż dwie noce spadających gwiazd. Kolejny rój meteorów przeleci nad naszymi głowami w nocy z 23 na 24 maja. Będą to tzw. Camelopardalidy, czyli meteory pochodzące z gwiazdozbioru Żyrafy.

Rój ten odkryto stosunkowo niedawno. Jego aktywność, a przez to faktyczna widoczność, jest dość zmienna, czasem niewielka. Niestety, w 2024 r. maksimum aktywności Camelopardalidów pokrywa się z czasem pełni Księżyca, a to oznacza nadmiar światła, przez który spadające gwiazdy mogą być słabo widoczne.

Jednak nawet mniej spektakularne roje meteorów mogą być absolutnie zachwycające, jeśli wybierzesz odpowiednie miejsce do ich obserwacji.

Jak i gdzie obserwować spadające gwiazdy?

Jasne i obfite roje meteorów, jak Akwarydy, Perseidy czy Orionidy, można dostrzec gołym okiem – nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, choć lornetka czy mały teleskop oczywiście mogą pomóc. Ważniejsze jest wybranie odpowiedniego miejsca do obserwacji.

Do podziwiania spadających gwiazd nie nadają się miasta ani ich okolice z powodu zbyt dużego tzw. zanieczyszczenia świetnego. W nocy w miastach jest zbyt dużo sztucznego światła, które bije w niebo i odbija się od chmur, przez co gwiazdy są niemal całkiem niewidoczne.

Aby cieszyć się widokiem spadających gwiazd, musisz wybrać się na wycieczkę pod miasto, gdzieś wysoko, gdzie nie ma dużych osiedli ludzkich, najlepiej w góry czy na jakieś pasmo wzgórz.

Przyjrzyj się bardzo pomocnej mapie zanieczyszczenia świetlnego nad Polską. Im cieplejszy kolor, tym więcej sztucznego światła i gorsza widoczność gwiazd. Spadające gwiazdy najlepiej widać w obszarach szaroniebieskich, a więc np. w Bieszczadach, na Wschodniej Ścianie, na Warmii i Mazurach, w północno-zachodniej części Polski z dala od wybrzeża.

Czym są parki ciemnego nieba?

W Polsce jest kilka obszarów, na których nocne niebo jest wyjątkowo ciemne i nadaje się najlepiej do obserwacji spadających gwiazd i wszelkich innych zjawisk astronomicznych. Z tego powodu nocne ciemności są tam prawnie chronione przed zanieczyszczeniem świetlnym. To tzw. parki nocnego nieba. Należą do nich:

  • Izerski Park Ciemnego Nieba, położony w Sudetach po obu stronach granicy z Czechami, działa od 2009 r. (jest najstarszy w Polsce).
  • Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, założony w 2013 r.

Jeśli chcesz przeżyć naprawdę spektakularną noc spadających gwiazd w maju 2024, być może warto zaplanować majówkową wycieczkę do jednego z tych miejsc.

Źródła: Astronomia24, Urania.edu.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Czytaj też: Gdzie najtaniej na wakacje 2024? Eksperci stworzyli nowy ranking kierunków, a ich lista jest pełna niespodzianek

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Noc spadających gwiazd na majówkę 2024. Kiedy obserwować niebiański spektakl? Gdzie będzie najlepiej widać? Sprawdź! - Strona Podróży

Wróć na pultusk.naszemiasto.pl Nasze Miasto